Zbigniew Palenica Członek Zarządu, Solaris

mgr Zbigniew Palenica jest członkiem Zarządu firmy Solaris Bus & Coach S.A. odpowiedzialnym za Dział Pojazdów Szynowych.

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie podjął pracę w dużej firmie ubezpieczeniowej w Niemczech. Tam też skończył studia podyplomowe na Uniwersytecie
we Frankfurcie nad Menem. Od połowy lat dziewięćdziesiątych zatrudniony był w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie. W 2003 roku zostaje członkiem Zarządu odpowiedzialnym za finanse i projekty inwestycyjne spółki, a od 2006 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu. W tym czasie odpowiadał za stronę finansową największych projektów firmy: pozyskiwanie środków z funduszy europejskich czy montaż finansowy przy udziale EBOiR oraz EBI.

Aktywnie działa w Izbie Gospodarczej Komunikacji Miejskiej (IGMK) oraz międzynarodowych strukturach UITP. W styczniu 2010 roku został wybrany na Przewodniczącego Komisji Lekkich Pojazdów Szynowych, jednocześnie obejmując stanowisko Wiceprezesa Zarządu stowarzyszenia. Jest pierwszym, w historii UITP, Polakiem piastującym w organizacji tak wysokie stanowisko.

Funkcja członka Zarządu firmy Solaris Bus & Coach S.A została mu powierzona z dniem 1 czerwca 2012.

Jest żonaty, ma trzech synów.

Pasjonują go szachy, dobra książka (najlepiej historyczna) oraz górskie wycieczki, najchętniej po rodzinnych Tatrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>